Έναρξη Τριωδίου με αποκριάτικα έθιμα απ’ όλη την Ελλάδα!

Έναρξη Τριωδίου με αποκριάτικα έθιμα απ' όλη την Ελλάδα!
1 Φεβ

Την Κυριακή 5 Φεβρουαρίου, η Χαλκίδα φοράει τα αποκριάτικά της και ανοίγουμε το Τριώδιο με αναβίωση παραδοσιακών αποκριάτικων εθίμων απ’ όλη την Ελλάδα.

Οι εκδηλώσεις ξεκινούν απο το πρωί στις 11.30, στο στρογγυλό της παραλίας Χαλκίδας, όπου υποδεχόμαστε Γέρους και Κορέλες από τη Σκύρο, το Φανό της Κοζάνης, τους Κουμπουράδες του Μεσολογγίου, χορευτικές ομάδες από Νάξο και Μυτιλήνη, και χορεύουμε όλοι μαζί στο στρογγυλό της παραλίας Χαλκίδας, με ζωντανή παραδοσιακή ορχήστρα, ενώ σας κερνάμε ζεστή παραδοσιακή φασολάδα και κρασί.
Συμμετέχουν:

1) Σύλλογος Σκυριανών
2) Mορφωτικός Φυσιολατρικός Σύλλογος Κάτω Κώμης Κοζάνης «Αριστοτέλης»
3) Λ .A.Σ.A Xορευτικό Τμήμα «Άγιος Συμεών» Ι.Π. Μεσολογγίου
4) Σύλλογος των απανταχού Mεσοτοπιτών Λέσβου 《H ANAΓΈNNHΣH》