Εντυπωσίασαν τα «Γαϊτανάκια του Ευρίπου» στο Θαλασσινό Καρναβάλι Χαλκίδας

20 Φεβ

Ένα ιδιαίτερο παραδοσιακό γλέντι από δεκάδες γαϊτανάκια στη στεριά και τη θάλασσα έλαβε χώρα, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του πρωτότυπου Θαλασσινού Καρναβαλιού, την Κυριακή 19/2 στην παραλία Χαλκίδας.
Εκατοντάδες χορευτές, με παραδοσιακές φορεσιές, έπλεξαν τα γαϊτανάκια τους γεμίζοντας με χρώμα την παραλία, ενώ στα νερά του Ευβοϊκού τα κανό-καγιάκ «χόρευαν» στα ρεύματα του Ευρίπου γύρω από το δικό τους θαλασσινό γαϊτανάκι.
Μεγάλη εντύπωση προκάλεσαν οι 400 χορευτές που, σε μια τεράστια ανθρώπινη αλυσίδα, χόρεψαν τον παραδοσιακό ευβοιώτικο χορό «Καβοντορίτικο», υπό τους ήχους του βιολιού του Νίκου Οικονομίδη και τη φωνή της Κυριακής Σπανού.

Δείτε φωτογραφίες της εκδήλωσης ΕΔΩ

Το Θαλασσινό Καρναβάλι Χαλκίδας κορυφώνεται το τελευταίο τριήμερο της Αποκριάς με πολλά δρώμενα, πάρτι και συναυλίες σε ολόκληρη την πόλη.
Πιο συγκεκριμένα, το Σάββατο 25/2 θα πραγματοποιηθεί η μεγάλη παρέλαση των καρναβαλιστών σε στεριά και θάλασσα και θα ακολουθήσει ένα τεράστιο υπαίθριο πάρτι. Διάφορα συγκροτήματα, μεταξύ αυτών και οι Other View, θα δημιουργήσουν ένα απόλυτα εορταστικό κλίμα στους εμπορικούς δρόμους της πόλης στο πλαίσιο της πρωτότυπης «Λευκής Νύχτας». Τα εμπορικά καταστήματα θα παραμείνουν ανοιχτά έως αργά το βράδυ προσφέροντας μοναδικές εκπτώσεις, προσφορές και δώρα σε όσους βρεθούν εκεί. Την Κυριακή, 26/2, το πρωινό είναι αφιερωμένο στα παιδιά, ενώ το απόγευμα η «Τιτανομαχία στον Ευβοϊκό» υπόσχεται μια αξέχαστη και φαντασμαγορική τελετή λήξης.
Το Θαλασσινό Καρναβάλι Χαλκίδας αποτελεί συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας, του Δήμου Χαλκιδέων, του Δημοτικού Οργανισμού Άθλησης, Πολιτισμού & Περιβάλλοντος Χαλκίδας και του Επιμελητηρίου Εύβοιας.
Χορηγοί επικοινωνίας: ΕΡΤ3, ΕΡΤ Ραδιοφωνία – Πρώτο Πρόγραμμα, Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων (ΑΠΕ-ΜΠΕ), Πρακτορείο 104,9 Ραδιόφωνο

Για περισσότερες πληροφορίες:
Δημοτικός Οργανισμός Άθλησης, Πολιτισμού & Περιβάλλοντος Χαλκίδας-ΔΟΑΠΠΕΧ