Σκαρίμπεια 2016 – Εκδηλώσεις αφιερωμένες στον Χαλκιδέο λογοτέχνη

23 Αυγ

Τετραήμερο εκδηλώσεων αφιερωμένες στον Χαλκιδέο λογοτέχνη, θεατρικό συγγραφέα, ποιητή, Γιάννη Σκαρίμπα, θα πραγματοποιήσει ο ΔΟΑΠΠΕΧ σε συνεργασία με τον Σύλλογο «Φίλοι του Γ.Σκαρίμπα», στα πλαίσια των καλοκαιρινών πολιτιστικών δρώμενων «ΕΥΡΙΠΕΙΑ 2016».

Το πρόγραμμα για τα «ΣΚΑΡΙΜΠΕΙΑ» περιλαμβάνει:

Κυριακή 28 Αυγούστου, και ώρα 20.30, στον αύλειο χώρο του Κόκκινου Σπιτιού, «Σκαρίμπας: Εμένα η μάνα Ελλάδα τώρα με κοιλοπονάει…»

Δευτέρα 29 Αυγούστου, και ώρα 20.30, στο Θέατρο Κωτσόπουλου, «Η Χαλκίδα τραγουδάει Σκαρίμπα». Μουσική και Τραγούδια που έχουν γράψει Χαλκιδέοι.

Τρίτη 30 Αυγούστου, και ώρα 20.30, στην Πέργκολα του Αγίου Νικολάου, «Ο Καραγκιόζης στη Χαλκίδα του Σκαρίμπα», απο τον καραγκιοζοπαίκτη, Άθω Δανέλλη.

Τετάρτη 31 Αυγούστου και ώρα 20.30, στο θέατρο Κωτσόπουλου, «Μουσική βραδιά αφιερωμένη στον Γ.Σκαρίμπα και το έντεχνο τραγούδι», με την Πένυ Ξενάκη και το μουσικό της σχήμα.

Είσοδος ελεύθερη σε όλες τις εκδηλώσεις.