«Θαλασσινό Καρναβάλι Χαλκίδας 2020» Μοναδικό θέαμα σε στεριά & θάλασσα !!!

«Θαλασσινό Καρναβάλι Χαλκίδας 2020»  Μοναδικό θέαμα σε στεριά & θάλασσα !!!
30 Ιαν

Ο Δήμος Χαλκιδέων, ο Δημοτικός Οργανισμός Άθλησης Πολιτισμού Περιβάλλοντος Χαλκίδας (ΔΟΑΠΠΕΧ) και η Περιφέρεια Στ. Ελλάδας συνδιοργανώνουν, με τη συνεργασία του Επιμελητηρίου Ν. Εύβοιας, του Οργανισμού Λιμένων Ν. Εύβοιας, της Ένωσης Ξενοδόχων Ν. Εύβοιας και των Καταστηματαρχών Εστίασης, το «Θαλασσινό Καρναβάλι Χαλκίδας».

Η έναρξη το αποκριάτικων εκδηλώσεων γίνεται από το επόμενο Σαββατοκύριακο και έχει ως εξής:

• Σάββατο 8 Φεβρουαρίου και από ώρα 11:00

Έναρξη Αποκριάς με τους BATALA

Η έναρξη της Αποκριάς, γίνεται με πυξίδα το κέφι και εναρμονισμένη με το χαρούμενο κλίμα της Αποκριάς. Τυμπανιστές ξεκινούν από την παραλία, το Κόκκινο Σπίτι, διασχίζουν όλο το εμπορικό κέντρο της πόλης και σηματοδοτούν την έναρξη των αποκριάτικων εκδηλώσεων μας, με το δικό τους μοναδικό τρόπο.

• Κυριακή 9 Φεβρουαρίου και ώρα 11:30. Στρογγυλό παραλίας

«Παραδοσιακή Αποκριά»

Χορευτικοί Σύλλογοι από το Μεσολόγγι, τη Μυτιλήνη, τη Νάξο και τη Σκύρο, αναβιώνουν την παράδοση με τα έθιμα της Αποκριάς. Η έναρξη γίνεται με πατινάδα από το Κόκκινο Σπίτι και κατά μήκος της παραλίας με τελικό προορισμό το Στρογγυλό της παραλίας, συνοδεία Ορχήστρας Παραδοσιακής μουσικής.

Συμμετέχουν :

• Γέροι και Κορέλες από το Δήμο Σκύρου
  • Σύλλογος Μεσοτοπιτών Λέσβου «Η Αναγέννηση» – Κουδουνάτοι Μυτιλήνης
  • Χορευτικό τμήμα Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου «Άγιος Συμεών» – Αρματωμένοι Μεσολογγίου
  • Πολιτιστική Εταιρία Ορχηστικής Τέχνης «Βάκχαι» – Κορδελλάτοι Νάξου