Βούλιαξε η παραλία στην έναρξη των αποκριάτικων εκδηλώσεων

6 Φεβ

Με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο άνοιξε το Τριώδιο, χθες, Κυριακή, η Χαλκίδα, και έδωσε το έναυσμα για να ξεκινήσουν οι αποκριάτικες εκδηλώσεις με κορύφωση το Θαλασσινό Καρναβάλι, που φέτος αποτελεί συνδιοργάνωση της Π.Στ.Ε. Εύβοιας, του Δήμου Χαλκιδέων, του ΔΟΑΠΠΕΧ και του Επιμελητηρίου Εύβοιας, με την υποστήριξη τοπικών φορέων και επαγγελματιών.
Η παραλία της Χαλκίδας βούλιαξε στην κυριολεξία χθες, από τον κόσμο που συγκεντρώθηκε για να παρακολουθήσει τα δρώμενα που ξεκίνησαν 11.30 το πρωί και ολοκληρώθηκαν αργά το βράδυ, με πυροτεχνήματα που φώτισαν τον ουρανό και συναυλία με τον μοναδικό Γιώργο Τσαλίκη, που ξεσήκωσε μικρούς και μεγάλους.
Εξαιρετική ήταν η παρουσία και συμμετοχή των συλλόγων και ομάδων που φιλοξενήθηκαν στην έναρξη και έδωσαν παραδοσιακό άρωμα αποκριάς στην πόλη μας. Εντυπωσίασαν τον κόσμο που χόρεψε και τραγούδησε μαζί τους. Ευχαριστούμε πολύ για τη συμμετοχή το Λύκειο Ελληνίδων Χαλκίδας και τους φιλοξενούμενους:
1) Σύλλογο Σκυριανών
2) Mορφωτικό Φυσιολατρικό Σύλλογο Κάτω Κώμης Κοζάνης «Αριστοτέλης»
3) Λ .A.Σ.A Xορευτικό Τμήμα «Άγιος Συμεών» Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου
4) Σύλλογο των απανταχού Mεσοτοπιτών Λέσβου 《H ANAΓΈNNHΣH》
5) Κορδελάτοι Νάξου-Βάκχαι, Εταιρεία ορχηστικής τέχνης

Ο κόσμος δεν έμεινε παραπονεμένος αφού η ζεστή φασολάδα και το κρασί ήταν άφθονα για όλους.
Ξεχωριστή νότα και γεύση από θαλασσινό καρναβάλι πρόσφεραν οι καρναβαλιστές μέσα στον Ευβοϊκό, με τα κανόε καγιάκ, τις βάρκες, τα jet ski και το fly boarding !!! Ενώ στη στεριά ρυθμό έδωσαν η Φιλαρμονική Ορχήστρα του ΔΟΑΠΠΕΧ, με τον μαέστρο Πέτρο Πρόκο, οι Batala με τα πολύχρωμα κρουστά τους και καρναβαλιστές απο τον Σύλλογο Ξηρόβρυσης, ΓΑΣ Εύβοιας και ΓΑΣ Δόξα Χαλκίδας, καθώς και πολίτες που συμμετείχαν στην καρναβαλιστική παρέλαση έναρξης!
Η Χαλκίδα χθες, έκανε αισθητή την παρουσία της πανελλαδικά κι όχι μόνο, στα αποκριάτικα δρώμενα, και δίνει ραντεβού με όλους στην τελετή λήξης του Θαλασσινού Καρναβαλιού, 26 Φεβρουαρίου, Κυριακή!

Φωτογραφικό υλικό και στο site μας,  ΕΔΩ και στη σελίδα μας στο facebook. GoHalkida