“Αθλητικά Βιωματικά Προγράμματα-Δράσεις”

29 Νοέ

Το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.ΚΕ.Σ.) Στερεάς Ελλάδος, σε συνεργασία με το Δήμο Χαλκίδας, τον Οργανισμό Άθλησης (Δ.Ο.Α.Π.ΠΕ.Χ.) και την Ολυμπιακή Ακαδημία Αθηνών (ΕΘΝ.Ο.Α.), θα πραγματοποιήσει “Αθλητικά Βιωματικά Προγράμματα-Δράσεις”, με σκοπό :

• Τη διάδοση της Ολυμπιακής Παιδείας ( μορφωτικής διαδικασίας που αποσκοπεί στην αγωγή των νέων σύμφωνα μα τις Ολυμπιακές αξίες),
  • Την προαγωγή της γνώσης σε θέματα που σχετίζονται με την αποφυγή της βίας στα γήπεδα,
  • Το ευ αγωνίζεσθε, το δικαίωμα του μη αποκλεισμού και
  • Την ενημέρωση των μαθητών για τα Ολυμπιακά αθλήματα.

Το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου 2019 στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο «Τάσος Καμπούρης» και θα βοηθήσει στη μύηση των μαθητών/τριών των Δημοτικών Σχολείων και Γυμνασίων του Δήμου μας που θα συμμετάσχουν, καθώς θα γνωρίσουν από κοντά Ολυμπιονίκες και διακεκριμένους αθλητές.